See flada on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "flada"
},
"expansion": "Swedish flada",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Swedish flada.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "flada",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flada",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "fladaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fladoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fladatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fladani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "fladaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fladoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fladattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fladasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "fladaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fladoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fladattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fladamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "fladaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fladoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fladattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fladanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "fladaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fladoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fladattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fladansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "fladaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fladaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fladoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fladoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fladattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "flada",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "flada",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "flad",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Geography",
"orig": "fi:Geography",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "kluuviflada"
}
],
"glosses": [
"A brackish-water bay in the process of turning into a lagoon through post-glacial rebound, but which still has a connection to a sea, even if the rate of water exchange is low; typical for some coastal regions of the Baltic Sea."
],
"id": "en-flada-fi-noun-ktXKiVKX",
"links": [
[
"geography",
"geography"
],
[
"brackish",
"brackish"
],
[
"water",
"water"
],
[
"bay",
"bay"
],
[
"lagoon",
"lagoon"
],
[
"post-glacial rebound",
"post-glacial rebound"
],
[
"sea",
"sea"
],
[
"Baltic Sea",
"Baltic Sea"
]
],
"raw_glosses": [
"(geography) A brackish-water bay in the process of turning into a lagoon through post-glacial rebound, but which still has a connection to a sea, even if the rate of water exchange is low; typical for some coastal regions of the Baltic Sea."
],
"related": [
{
"word": "kluuvi"
}
],
"topics": [
"geography",
"natural-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈflɑdɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈflɑ̝dɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑdɑ"
}
],
"word": "flada"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "kluuviflada"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "flada"
},
"expansion": "Swedish flada",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Swedish flada.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "flada",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flada",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "fladaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fladoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fladatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fladani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "fladaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fladoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fladattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fladasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "fladaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fladoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fladattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fladamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "fladaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fladoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fladattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fladanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "fladaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fladoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fladattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fladansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "fladaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fladaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fladoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fladoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fladattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fladoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fladoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fladoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "flada",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "flada",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "flad",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "kluuvi"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑdɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑdɑ/2 syllables",
"fi:Geography"
],
"glosses": [
"A brackish-water bay in the process of turning into a lagoon through post-glacial rebound, but which still has a connection to a sea, even if the rate of water exchange is low; typical for some coastal regions of the Baltic Sea."
],
"links": [
[
"geography",
"geography"
],
[
"brackish",
"brackish"
],
[
"water",
"water"
],
[
"bay",
"bay"
],
[
"lagoon",
"lagoon"
],
[
"post-glacial rebound",
"post-glacial rebound"
],
[
"sea",
"sea"
],
[
"Baltic Sea",
"Baltic Sea"
]
],
"raw_glosses": [
"(geography) A brackish-water bay in the process of turning into a lagoon through post-glacial rebound, but which still has a connection to a sea, even if the rate of water exchange is low; typical for some coastal regions of the Baltic Sea."
],
"topics": [
"geography",
"natural-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈflɑdɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈflɑ̝dɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑdɑ"
}
],
"word": "flada"
}
Download raw JSONL data for flada meaning in All languages combined (20.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.